IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Talex Web Design Bacau

Reply to this topicStart new topic
> SCHIMBARE ARCURI, arcuri de civic type R
bunyqu
post Oct 29 2009, 10:11 PM
Post #1

Junior Member
*

Group: Members
From: bucuresti
Member No.: 8

Recent un prieten si-a schimbat arcurile pe un civic type R fn2. mi-a spus sa incerc sa le pun pe colt ca s-ar putea potrivi. in seara asta m-am intalnit cu CZT-ul si le-a adus pe ale lui stock. prinderile ar fi la fel.....cele de civic sunt mai scurte si mai rigide. nu stiu ce sa fac.....sa platesc la un service sa mi le schimbe? daca nu merg? arunc banii aiurea.....dar eu cred ca merg...voi ce ziceti?
Go to the top of the page

+Quote Post

ZUM
post Oct 30 2009, 01:22 AM
Post #2

Member
**

Group: Administrators
Member No.: 172

Pune si tu niste poze ca sa ne dam cu parerea.

Una peste alta, eu nu te-as incuraja sa faci operatiunea asta si sa strici ceva la bestie. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

De ce nu le pui pe cele stock de la czt-u ?
Oricum sunt mai tari...cred.

+Quote Post

COObra
post Oct 30 2009, 10:49 AM
Post #3

Junior Member
*

Member No.: 30

salut
nu am apucat sa iti raspund in partea cealalta, si cred ca si PM din acelasi motiv mi-ai dat. eu nu te sfatuiesc. masinile au greutati diferite, greutatea e impartita altfel pe punti, arcurile nu sunt facute pentru destinderea si compresia maxima a amortizoarelor tale si e posibil sa ai neplaceri.
e adevarat ca exista o sansa (cat de mica o fi ea) sa se si potriveasca fara probleme.
de curiozitate....cat dai pe cele de honda?
ca e posibil sa mai pui un pic si sa-ti iei eibach pt masina ta si gata.
daca nu stai bine cu banii, parca weitec aveau si ei arcuri pt colt, mai ieftine cu ceva euroi. (eu parca am dat vreo 220 pe eibach si wetec erau vreo 170 euroi)
intreaba pe la racing nick.

+Quote Post

bunyqu
post Oct 30 2009, 05:23 PM
Post #4

Junior Member
*

am pus spatele si nu s-a lasat deloc.....insa...imi place cum lucreaza este mult mai ferma. s-au potrivit perfect.
problema ar f urmatoarea:

- acum ca acestea sunt rigide daca as taia o spira din ele, nu ar avea comportament naspa......dar mai incap in talere?

ZUM alea de czt dn cate stiu sunt la fel...iar garda este identica asta stiu sigur deci nu ma ajuta cu nimic.

P.S. nu dau nci un ban pe ele....daia ma agit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post

bunyqu
post Nov 7 2009, 09:10 PM
Post #5

Junior Member
*

am pus si fata......si s-a lasat cam 2cm....oricum arata mai bine si e mai dura..dar doar la denivelari mai mari imi dau seama.........am sa incerc sa mai tai din cele spate o spira...sa o fac egala..daca va merge...daca nu le las asa pana o sa am bani de H&R.

+Quote Post

Danyutz
post Dec 6 2009, 09:54 PM
Post #6

Junior Member
*

Member No.: 235

H&R fac acelasi lucru ca si Eibach si sunt mai scumpe .. defapt toate arcurile fac acelasi lucru, o lasa mai jos.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: