IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Talex Web Design Bacau

Reply to this topicStart new topic
> ECU tuning CZ3 1.5 aspirat, Flashtuning & Piasini Engineering Italy
Guest_Cristi_*
post Mar 16 2009, 03:07 AM
Post #1

Guests

Dupa resoftare, la masina mea s-au schimbat urmatoarele:

1. Limitarea e la 7000 de turatii, inainte era la 6500.

2. Acum inregistrez urmatoarele viteze maxime/treapta de viteza:
- treapta a I-a 58km/h (inainte era 50 km/h)
- treapta a II-a 99 km/h (inainte era 90 km/h)
- treapta a III-a 150km/h (inainte era 140 km/h)
- in treapta a IV -a am ajuns la 190 km/h la 6500 rpm, mai aveam pedala la greu si nu ajunsesem la limitare, adica la 7000 rpm, insa nu am mai avut unde sa-i dau, dar cu siguranta s-ar fi dus la 200 km/h. Eram curios sa vad viteza maxima pentru ca si inainte prindea 200 km/h in treapta a V-a, dar
nu am avut cum sa testez pentru ca pe acelasi culoar mai circula un boeing. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

3. Se simte ca are un cuplu mai mare, urca mai repede in ture, trage mai bine, in special dupa 3500 - 4000, insa fara a avea pretentia ca acum e avion si inainte era caruta...
Am facut niste teste cu accelerometru (0 - 100km/h) si lasand la o parte faptul ca nu stiu sa plec bine...fie o patinam/topaiam pe loc, fie plecam prea incet...am scos niste timpi destul de buni. Initial nu scoteam decat 9.5 - 9.0 sec, apoi valorile au scazut sub 9 sec si cele mai bune valori au fost 8.7 sec si 8.35 sec. insa aceasta ultima performanta nu am reusit sa o mai repet. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

4. Consumul....nu cred ca e relevant sa dau cifre, in mod categoric pe perioada testelor nu a fost mai mare decat e la masina asta in acelasi conditii de exploatare, ba chiar mi s-a parut ciudat ca pe perioada testelor era doar 11.3 - 12 la suta, consum mediu pe bord...
Azi am reusit sa scot mai mult, insa nu pt spune ca imi consuma mai mult.
Am folosit bezina de 100, pe care coltul meu o papa destul de repede comparativ cu 98 sau 95.

5. Delayul din pedala...
Hm...e tot acolo insa raspunsul la pedala e mai bun!
Pot sa spun ca s-a diminuat, dar nu ca a fost eliminat...si nici nu cred ca poate fi eliminat prin remapare.
Acceleratie pe senzor e una si pe cablu e alta...
Un mic test ar fi, hopa sus in coltetz si la relanti apasat pedala repede cu o frecventa mai mare....acceleratia pe cablu raspunde rapid la apasare,
aia pe senzor nu.
Asa se verifica delayul, daca mai e sau nu...

Asa de kiki o sa o verific si pe dyno.
Cine imi recomanda un dyno ok ?
Go to the top of the page

+Quote Post

Guest_Cristi_*
post Mar 17 2009, 09:01 PM
Post #2

Guests

Revin cu cel mai bun timp obtinut de mine cu prima versiune de soft flastuning - piasini...

Attached File(s)
Attached File  1008108.jpg ( 474.55K ) Number of downloads: 60
Attached File  1008106.jpg ( 424.1K ) Number of downloads: 52
Attached File  1008109.jpg ( 445.81K ) Number of downloads: 41
Attached File  1008104.jpg ( 587.17K ) Number of downloads: 56
Attached File  1008105.jpg ( 526.16K ) Number of downloads: 53

+Quote Post

Cristian Todea
post Mar 21 2009, 08:05 AM
Post #3

Junior Member
*

Group: Members
Member No.: 28

am vorbit si eu cu Jeff. din cate am inteles, poate mai vine sa imi rezolv si eu cazul. Cristi, intr-un cuvant esti multumit.

+Quote Post

Guest_Cristi_*
post Mar 21 2009, 10:14 AM
Post #4

Guests

Foarte multumit si mai urmeaza si alte modificari. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Grafice cuplu/putere inainte si dupa resoftare colt 1.5 109CP.

Attached File  Colt_15_109HP.jpg ( 198.66K ) Number of downloads: 101

+Quote Post

cocolino
post Apr 22 2009, 08:18 AM
Post #5

Junior Member
*

Member No.: 46

ZUM, crezi ca dupa optimizarile de soft pe care le-ai facut Colt-ul se apropie ca performante de Suzuki Swift Sport? Nu de alta dar am inceput sa ma cam gandesc la SSS si ma gandeam ca scap mai ieftin cu o remapare la Jeff decat cu vanzare sau buy-back la Colt si leasing nou pt. SSS. Plus ca ma cam doare inima sa tradez Colt-ul, chiar daca tot pt o japoneza.

+Quote Post

Jeff
post Apr 22 2009, 11:43 AM
Post #6

Junior Member
*

From: Timisoara
Member No.: 13

Gasiti un SSS si asezati-l la start cu Coltul lui Cristi - mai clar de atata nu se poate (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

+Quote Post

Guest_ZUM_*
post Apr 22 2009, 03:25 PM
Post #7

Guests

cocolino, chiar as fi curios sa fac o paralela cu un SSS.
Daca stii vr-un posesor orgolios, anunta-l ca are o provocare de la un colt de 1.5, 109CP resoftat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pana atunci...daca vrei, ne intalnim intr-o seara/weeekend sa vezi cum merge masina mea.
Aproximativ aceleasi curiozitati le au si ovidiuqm, petreals...
Saptamana asta nu stiu, dar viitoare putem programa ceva.

+Quote Post

petreals
post Apr 22 2009, 04:11 PM
Post #8

Moderator
*

Group: Moderators
From: Bucuresti
Member No.: 3

QUOTE (ZUM @ Apr 22 2009, 04:25 PM) *
cocolino, chiar as fi curios sa fac o paralela cu un SSS.
Daca stii vr-un posesor orgolios, anunta-l ca are o provocare de la un colt de 1.5, 109CP resoftat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pana atunci...daca vrei, ne intalnim intr-o seara/weeekend sa vezi cum merge masina mea.
Aproximativ aceleasi curiozitati le au si ovidiuqm, petreals...
Saptamana asta nu stiu, dar viitoare putem programa ceva.

am friend cu C2 VTR 125 cp parca...daca vrei incerc sa dau de el

+Quote Post

j.b.
post Jun 4 2009, 02:34 PM
Post #9

Junior Member
*

Member No.: 98

Salutare ,

Eu am Colt-ul ( 1.5 benzina aspirat ) resoftat la Dimsport si doresc sa va imparasesc experientele mele impotriva unui SSS:

Pana sa fac resoftarea nu prea emiteam pretentii in fata lui , ma pierdea la 3 masini..cel putint
Dupa resoftare lucrurile s-au schimbat :
Cand am reusit sa plec bine de pe loc ( nu prea le am eu cu plecarile..) i-am dat o masina pana la sfarsitul la a III a
Cand nu ..mi-a dat el o masina.
Cand am facut schimb de masini mi-a rupt capul..acum na si soferul de mine a influentat negativ rezultaul..
Pe trepta I Swift-ul sta mai bine , pe a II a Coltul ese fenomenal..recupereaza si trece ..pe sfarsitul la a III a vine tare SSS-ul
Nota: Deoarece la aceste incercari SSS-ul avea ESP-ul scos iar la Colt-ul meu nu se poate dezactiva + soferul mai slab de pe Colt , tind sa cred ca Colt-ul este un pic mai rapid...inca un argument : SSS are 145NM din fabrica , la fel si Colt-ul ...
dupa resoftare Colt-ul a mai castigat aprox 15 NM ..deci

Oricum sunt dispus la noi incercari : )

+Quote Post

petreals
post Jun 5 2009, 01:26 AM
Post #10

Moderator
*

Group: Moderators
Member No.: 3

ma intereseaza sa dam o linie mica...chiar daca a mea e stock...din pura curiozitate...ca sa vedem cam ce diferente ar fi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post

j.b.
post Jun 5 2009, 08:52 AM
Post #11

Junior Member
*

Member No.: 98

Pai la urmatoarea intanlire ne satisfacem curiozotatile.

PS. ZUM tu nu cumva esti Cristi de pe mitsu forum? ..nu de alta da apare acelasi stil inconfundabil ; )

+Quote Post

hks588
post Mar 15 2012, 06:50 PM
Post #12

Junior Member
*

Member No.: 4,136

salut am primit o CZ3 Colt şi vreau să-l remaparea nu ştii cât de mult HP pot obţine?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: