IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Talex Web Design Bacau

Reply to this topicStart new topic
> colt new vs colt, pareri de la ultima intalnire
GigiTL
post Oct 30 2009, 09:52 AM
Post #1

Junior Member
*

Group: Members
From: Tulcea
Member No.: 45

salut!am deschis acest topic pt a discuta ce are in plus sau in minus coltul new fata de coltul2004!eu din cel nou am condus doar ralliart 5 usi si mi-a placut raspunsul acceleratiei si suspensia si vizibilitate superioara in fata pt ca botul masinii este mai lung!astept idei si pareri!
Go to the top of the page

+Quote Post

Dennis_TL
post Oct 30 2009, 08:38 PM
Post #2

Moderator
*

Group: Moderators
From: Tulcea, Romania dar ma gandesc serios sa emigrez :)
Member No.: 5

Eu nu pot sa fiu obiectiv pentru ca am colt vechi . dar parca coltul vechi are mai multa personalitate. imi place mai mult spatele la coltul nou ,fata mi se pare cel putin nepotrivita. volanul la coltul vechi e ideal pentru mine, cine are nevoie de cruise, comenzi volan etc va fi fericit cu volanul de pe lancer pus pe colt. plierea scaunelor la coltul nou in 5 usi este mai desteapta si mai utila. nu stiu cum sta cu montantul ala din stanga, uite ca am uitat sa ma uit la ralliart si la cel care l-am condus la colegul marocanu. una peste alta ce a fost coltul vechi la vremea lui nu se compara cu ce este coltul nou pe piata auto in 2009.

+Quote Post

marocanu2009
post Oct 31 2009, 10:52 AM
Post #3

Junior Member
*

From: Ploiesti
Member No.: 181

Din punctul meu de vedere Noul Colt vine sa completeze neajunsurile celui vechi.......diferente asa intre ele din punct de vedere tehnic sunt cam putine......dupa cum spuneam imbunatari pe ici pe colo.Mie personal imi place la nebunie fata, ii da un aer mai sportiv masinii.......la fel si spatele f reusit.O decizie inteleapta a fost modificare barelor de protectie si includerea plasticului negru in partea de jos, ceea ce inseamna mult avand in vedere ca in momentul in care atingi vreo bordura mai inalta nu iei vopseaua cum patesti la modelul vechi.Singurul lucru care nu imi place la noul colt.....e prea silentios (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) eu sunt obisnuit cu vechiul si asta ma scoate din sarite (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

+Quote Post

ZUM
post Nov 10 2009, 11:35 PM
Post #4

Member
**

Group: Administrators
Member No.: 172

Imbunatatirile aduse noului colt sunt destul de evidente http://www.coltclub.ro/index.php?showtopic=54 fara a-l transforma insa intr-un model cu adevarat nou sau cel putin sa se situeze la nivelul modelului anterior, in clasa sa, timp de 2-3 ani, incepand cu anul aparitiei, 2004.

Modelul Colt 2004, la momentul aparitiei si ulterior, timp de cativa ani, a avut cel mai bun raport putere/cilindree, pret/dotari, pret/performante sau oricare alt raport, un design futurist si multe alte caracteristici sportive mai rare la clasa mica, suprinzand in mod placut orice posesor, indiferent de varsta, prin comportament, fiabilitate, samd. aducand numeroase aprecieri, incepand de la liniute sau semafor si terminand cu premii internationale...masina anului, etc.

Modelul Colt 2006 e ok si atat.
Nu comentez designul pentru ca nu prea ma pricep.

Motorizarile nu sunt depasite, insonorizarea e buna, ramane o masina fiabila care isi face treaba.
Grila din componenta botului de rechin e foarte OK pentru a confectiona o admisie mai generoasa in cazul in care se doreste ceva mai mult de la motor sau pentru a aspira femei atrase de look-ul misterios si agresiv al noului colt.

Numai bine!

+Quote Post

GigiTL
post Nov 11 2009, 05:56 PM
Post #5

Junior Member
*

From: Tulcea
Member No.: 45

QUOTE (ZUM @ Nov 10 2009, 11:35 PM) *
Imbunatatirile aduse noului colt sunt destul de evidente http://www.coltclub.ro/index.php?showtopic=54 fara a-l transforma insa intr-un model cu adevarat nou sau cel putin sa se situeze la nivelul modelului anterior, in clasa sa, timp de 2-3 ani, incepand cu anul aparitiei, 2004.

Modelul Colt 2004, la momentul aparitiei si ulterior, timp de cativa ani, a avut cel mai bun raport putere/cilindree, pret/dotari, pret/performante sau oricare alt raport, un design futurist si multe alte caracteristici sportive mai rare la clasa mica, suprinzand in mod placut orice posesor, indiferent de varsta, prin comportament, fiabilitate, samd. aducand numeroase aprecieri, incepand de la liniute sau semafor si terminand cu premii internationale...masina anului, etc.

Modelul Colt 2006 e ok si atat.
Nu comentez designul pentru ca nu prea ma pricep.

Motorizarile nu sunt depasite, insonorizarea e buna, ramane o masina fiabila care isi face treaba.
Grila din componenta botului de rechin e foarte OK pentru a confectiona o admisie mai generoasa in cazul in care se doreste ceva mai mult de la motor sau pentru a aspira femei atrase de look-ul misterios si agresiv al noului colt.

Numai bine!

ai dreptate! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

+Quote Post

ZUM
post Nov 19 2009, 02:30 PM
Post #6

Member
**

Group: Administrators
Member No.: 172

Nu stiu cata dreptate am, dar noul colt nu vine sa completeze "neajunsurile" celui vechi.
De fapt nu e vorba de nici un neajuns, ambele modele sunt complete, restul tine de optiuni si gusturi.
Cel nou aduce niste imbunatatiri si schimbari de look.

Am condus si noul colt...

Ce ma asteptam eu sa rezolve Mitsubishi la noul model de colt, ar fi comenzile care nu prea sunt legate sau mai bine zis mai deloc optimizate pentru un condus mai sportiv sau chiar mai confortabil, adica, directia parca prea moale, cutia care agata, delay-ul din acceleratia pe senzor, ambreiajul care are cursa prea lunga pana la punctul de cuplare....maruntisuri, dar care isi spun cuvantul in anumite situatii in care motorul poate mult si handlingul asta de fabrica...hmmm...nu e ok.

Lancerul 1.5 are acelasi motor/cutie, cu alte rapoarte, probabil alt soft...nu conteaza, dar aceeasi cutie, insa cu toate problemele rezolvate. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eram convins ca o sa gasesc aceeasi imbunatatire si la coltul nou, dar nu e...

PS. Tot ce am enumerat legat de comenzi, variaza intr-o oarecare masura, de la colt, la colt, in special legat de cutie si ambreiaj...de la 0 km.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: