IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Talex Web Design Bacau

Reply to this topicStart new topic
> Ce anvelope de vara sunt de preferat pentru Colt?
PROMitsu
post Apr 27 2009, 04:49 PM
Post #1

Junior Member
*

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 41

Cum 2 anvelope de pe Colt-ul meu au "dezvoltat" galme intentionez sa imi cumpar unele noi.
Pana acum preferatele mele sunt urmatoarele 2 tipuri de anvelope:
- MICHELIN Exalto Pilot PE2
- GOODYEAR Eagle F1 GSD3
Ambele sunt niste anvelope de top, cu performante foarte bune.

Mentionez ca masina a venit cu anvelope 205x45, R15, Continental, PremiumContact.
Ce alte anvelope credeti ca "merita" atentie din partea posesorilor de Colt?
Go to the top of the page

+Quote Post

Jeff
post Apr 27 2009, 11:26 PM
Post #2

Junior Member
*

From: Timisoara
Member No.: 13

Cand alegi anvelope, trebuie sa ai in vedere ce astepti de la ele si cat vrei sa cheltui. Eu am ales Yokohama Parada Spec2 astfel:
- am vrut ceva de calitate
- am vrut anvelope de vara/ploaie
- masina va vedea si curse de dragracing
- anvelopele au un profil "sexy"
Ca si dezavantaj: nu-s cel mai ieftin model, sunt moi si se uzeaza mai repede (dar se si incalzesc usor). Alternativa era Toyo Proxes T1R.

Am folosit GY Eagle F1 GSD3 pe Octavia, sunt foarte bune si stabile pe ploaie. Despre Michelin Exalto nu stiu, dar pe Evo am Michelin Pilot Sport 2, de departe cele mai bune anvelope de strada pe care le-am rulat vreodata, si foarte usoare.

+Quote Post

PROMitsu
post Apr 28 2009, 11:38 AM
Post #3

Junior Member
*

Ai dreptate Jeff. Cand cumperi ceva trebuie sa te gandesti la ceea ce ai nevoie dar si cat esti dispus sa dai din buzunar. Cand am cautat m-am gandit la urmatoarele lucruri:
- sa se comporte bine atat pe ploaie cat si pe uscat
- sa reziste cat mai mult (o rezistenta mica la mers)
- sa arate bine

Iata ce am gasit despre MICHELIN Exalto Pilot PE2:
http://www.tirerack.com/tires/surveyresult...ay.jsp?type=UHP
Iata ce am gasit despre GOODYEAR Eagle F1 GSD3:
http://www.tirerack.com/tires/surveyresult...lay.jsp?type=MP

Din rezultate se vede ca ambele ofera performante foarte bune atat pe ploaie cat si pe uscat.
Dupa cat de vede cele 2 sunt din clase diferite. GOODYEAR Eagle F1 este in clasa "Max Performance Summer" iar MICHELIN
Exalto Pilot PE2 sunt in clasa "Ultra High Performance Summer". Deci MICHELIN Exalto ar trebui sa fie putin mai "tari" si deci sa se uzeze mai greu decat GOODYEAR Eagle F1.
Ambele arata bine. Aici sincer GOODYEAR Eagle F1 este peste MICHELIN Exalto. Mi-ar place sa incalt Coltul cu asa ceva (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cat despre pret (preturile sunt aproximative):
MICHELIN Exalto Pilot PE2: 490-530 RON
GOODYEAR Eagle F1 GSD3: 440-480 RON

Singurul lucru de care nu stiu nimic este in ce masura conteaza coeficientul de viteza.
Pentru ambele tipuri am gasit cauciucuri cu coeficient de viteza W : 270 km/h si doar in cateva locuri cu coeficient V: 240 km/h. Stiu ca este cam mare pentru un Coltisor. In ce masura are importanta asta ?

+Quote Post

Jeff
post Apr 29 2009, 01:00 AM
Post #4

Junior Member
*

From: Timisoara
Member No.: 13

Pentru Colt cred ca nu importa daca e 240 sau 270km/h, nu vei rula niciodata cu acea viteza, plus ca e doar o limita garantata de producator.
Pana la urma daca e sa alegi intre cele doua: Michelin e un pic mai bun, GY e un pic mai sexy, decizia e a ta (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

+Quote Post

cocolino
post May 6 2009, 05:39 PM
Post #5

Junior Member
*

Member No.: 46

Eu am Goodyear Eagle F1 , le-am luat la un pret f bun acum o luna, 400 RON/buc cu tot cu montaj. Mi-a fost frica ca sunt vechi, uitate prin depozit sau facute in China, dar am avut surpriza sa fie made in France si DOT 2009. Sunt foarte multumit, se simte diferenta fata de Continentalele stock chiar daca nu am dus masina la limita. In primul rand iti dau f mare incredere pe ploaie (de ex. sapt trecuta intre Viena si Salzburg, ploaie torentiala si eu mergeam pe banda a 3-a cu 150 fara emotii prea mari, in timp ce cu Conti pe la 120 as fi simtit deja ca plutesc). O singura chestie nu prea-mi place: daca drumul e denivelat sau inclinat si franez se simte mult mai puternic cum vrea sa traga stg/dr, trebuie sa tin bine de covrig. Am crezut la inceput ca nu sunt echilibrate sau am probleme cu directia dar am verificat si e ok.

+Quote Post

m.alex
post May 27 2009, 09:19 AM
Post #6

Administrator

Group: Root Admin
From: Bacau/Bucuresti
Member No.: 2

Si eu cu Goodyear Eagle F1. Le-am pus cam de 3 saptamani.

Configuratia acum e Goodyear Eagle F1 pe fata si Bridgestone Turanza pe spate.
Bridgestone era din stock dar si pe fata si nu eram deloc multumit la capitolul stabilitate cat si comportament pe ploaie(parca masina mergea unde dorea ea)

Cu cele de la Goodyear simt masina mult mai sigura. La viteze mari parca nu mai am acea nesiguranta si in viraje se tine mai bine si nu mai derapeaza incontrolabil. Pleaca mai frumos cu scartz si arata mult mai sexy (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Norocul meu ca le-am primit cadou (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

+Quote Post

Negrutzy
post May 27 2009, 09:35 AM
Post #7

Junior Member
*

From: Undeva peste viteza legala
Member No.: 11

Si eu am Goodyear F1, sunt foarte multumit de ele. Singura mea problema ar fi ca atunci cand sunt reci (dimineata, sau daca fac drumuri scurte) imi intra ABS fosrte repede la franari mai violente... Ca stabilitate laterala nu ma plang dar la franari e cam naspa...
A mai observa cineva chestia asta?

+Quote Post

petreals
post May 29 2009, 02:06 AM
Post #8

Moderator
*

Group: Moderators
Member No.: 3

Michelin Pilot Sport 2 (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

+Quote Post

madmax
post Jul 2 2009, 10:48 PM
Post #9

Junior Member
*

Member No.: 20

Salutare
Problema ta am avut-o si eu pana am reusit dupa 6 luni de cautat pe net sa imi schimb PremiumContact 1 dupa 3 ani de folosinta.
Eu am gasit in Pitesti pe www.vreauanvelope.eu niste gume...Bridgestone Turanza ER300 la pret de 230 ron cu tot cu montaj dar la dimensiuni de 195/50 R15.
Satisfactie dupa 2000 km?....DA
Liniste in masina, super frane pe ploaie.
Bafta in continuare!

+Quote Post

PROMitsu
post Jul 7 2009, 02:53 PM
Post #10

Junior Member
*

Pana la urma am luat MICHELIN Exalto Pilot PE2. Pret: 490 RON.
Pana in prezent nu am avut nici o problema cu ele. Nu am remarcat nici o galma la ultima verificare.
Aderenta este f. buna. La franare se descurca foarte bine. Pe ploaie nu iti dau emotii.
Dupa parerea mea s-ar comporta si mai bine daca as fi schimat toate cele 4 anvelope.
Singurul lucru mai ciudat pe care l-am remarcat a fost faptul ca sunt momente in care volanul trage stanga sau dreapta. Nu stiu care este motivul. Poate datorita faptului ca aderenta este mai buna decat inainte.

+Quote Post

Neffrazy73
post Oct 31 2009, 10:36 AM
Post #11

Junior Member
*

From: United States
Member No.: 177

Pai cam toate forumurile mari sunt copiat de pustani pocniti de 10-11 ani
Oricum nu o sa aibe succes si 1 din cat au forumurile initiale.
Pentru astia mici si redardati, baga-ti-va degetu in fund si nu va mai bateti joci de munca altora

+Quote Post

marocanu2009
post Oct 31 2009, 10:56 AM
Post #12

Junior Member
*

From: Ploiesti
Member No.: 181

QUOTE (Neffrazy73 @ Oct 31 2009, 10:36 AM) *
Pai cam toate forumurile mari sunt copiat de pustani pocniti de 10-11 ani
Oricum nu o sa aibe succes si 1 din cat au forumurile initiale.
Pentru astia mici si redardati, baga-ti-va degetu in fund si nu va mai bateti joci de munca altora

Ink un bot pe forum (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ne-au invadat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members: